چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

خواندنِ خاطراتِ سفرِ خارجِ دکتر میرجلال‌الدین کزّازی تمام شد. سه هفته‌ی قبل بود؟ شاید. منهای پایانِ کتاب که درباره‌ی سفرِ آقای دکتر و هم‌سرش به جنوب اسپانیاست باقی خاطره‌ها شبیه همان بود که قبلن این‌جا نوشته‌ام. الان می‌دانم که دکتر کزّازی گاهی شعر می‌گوید و گوشه‌ی دفترش می‌نویسد. موسیقی دوست دارد و البته، غذا. آن هم غذاهای ایرانی. آن‌طور که از خاطراتش فهمیده‌ام آقای دکتر مثل بیش‌تر مردهای ایرانی به غذا خیلی اهمیت می‌دهد و فکر می‌کند بامزه است. چه‌طور؟ شوخی‌های زبانی یکی از استعدادهای اوست؛ به فارسی و زبان‌های دیگر. مثلن به یک یاروی خارجی، که نزد او فارسی می‌آموخت، یاد داده بود که به‌جای «بار» بگوید «میکده». حالا این‌که من فکر می‌کنم چه بی‌مزه و آقای دکتر خوشش می‌آید به خودمان ربط دارد. راستی، ایشان درباره‌ی کتاب و کتاب‌فروشی‌های بارسلون هم نوشته‌اند، منتها کم. نکته‌ی قابل‌توجّه‌اش این بود که تیراژ کتاب در اسپانیا رقمی کم‌تر از این دوهزار، سه‌هزار نسخه در ایران است. پس لطفن ناشرها/مخاطب‌های داخلی این‌قدر غر نزنند. دیگر؟ درباره‌ی زن و زیبایی‌اش هم که قبلن نوشته بودم. متأسفانه/خوش‌بختانه این موضوع برای آقای دکتر خیلی مهم است و در قضاوتش درباره‌ی آدم‌ها، به‌خصوص زن‌ها، بسیار مؤثر است. یک‌طوری که شاید من دیگر جرأت نکنم بی‌بزک و دزک با او ملاقات کنم.
این را هم بگویم که آقای دکتر در صفحه‌های پایانیِ کتاب، که درباره‌ی جنوب اسپانیاست، بیش‌تر درباره‌ی آثار دیدنی و تاریخیِ آن‌جا نوشته است. یادداشت‌هایی که شاید در فهرست‌کردن نقاط توریستیِ اسپانیا به کار آدم بیاید. البته، اگر کسی حوصله کند و نثرِ سخت و دشوارِ دکتر کزّازی را بخواند.

خُب، من روزهای کاتالونیا را خواندم و بدم هم نیامد، ولی ترجیح می‌دهم دیگر سفرنامه‌‌ی این‌طوری نخوانم. چه‌طوری؟ سفرنامه‌‌ای که زبانِ ساده و روان ندارد و نویسنده‌ی آن یک نفر آدمِ مرفه است که با خرجِ دولت به سفر رفته. فکر می‌کنم سفرنامه‌ای مُدلِ کتاب مارک و پلو برای امثالِ من جذاب‌تر و مفیدتر باشد. هم از نظر نوع سفر و هم از نظرِ نوعِ نگاهِ منصور ضابطیان به زندگی، ایران و جهان و دغدغه‌هایش.

مرتبط:
+ وب‌سایت میرجلال‌الدین کزازی (ویکی‌پدیا)
+ فروش اینترنتی روزهای کاتالونیا در آدینه‌بوک
+ در مسیر زندگی: مارک و پلو
+ عالی‌قاپوی چهل‌متری در ورامین
+ روزی روزگاری کتاب…
+ goodreads

۱ دیدگاه نوشته شده است! »

  1. عباس در 15/02/03 گفت:

    خواندنش نیاز هر ایرانی است.

دیدگاه خود را ارسال کنید