چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

به قول ایشون؛ حیف نیست عمرت را در گودر و بلاگر و تی.آی ایمیل تلف می‌کنی و نمی‌روی این مصاحبه‌ی دوران‌ساز آقای راستگو را بخوانی؟ 

آقای راستگو که رئیس مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان تشریف دارند در مصاحبه‌ی یادشده به بررسی نقاط مثبت و منفی برنامه‌ی فیتیله جمعه تعطیله‌ی عمو قناد پرداخته‌اند و مسأله‌ی هورا و جیغ کشیدن و سوت و کف زدن را در برنامه‌های کودک قابل پذیرش ندانستند! و گفتند:” هر چند شاید بتوان از کف‌زدن با مسامحه گذشت، ولی در موارد دیگر باید تجدید نظر شود، چرا که نادرستی آن مثل کراهت وجود مجسمه در مکان نمازگزار است با این توجیه که امروزه در ایران کسی از دیدن مجسمه به یاد بت نمی‌افتد، ولی باید دانست که احکام اسلام تنها برای یک منطقه جغرافیایی مثل ایران نیست و همین الان در کشورهایی مانند هند بت‌پرستی رواج دارد. به هرحال سخن این است که چرا ما با این فرهنگ قوی دینی و ایرانی، نوآوری نکنیم و لفظی را بر اساس فرهنگ و مذهب خودمان ابداع نکنیم و از الفاظی مانند هورا استفاده کنیم که شاید مخفف اهورامزدای زرتشتیان است که هنگام روشن کردن آتش آن را بیان می‌کردند.

همچنین، ایشون در ادامه اظهار داشتند که: “جیغ زدن مسأله‌ای است که به نظر برخی روان‌شناسان انسان را از نظر روانی تخلیه می‌کند، ولی عادت دادن بچه‌ها به آن افزون بر این که در زندگی شهرنشینی کنونی حقوق دیگران را ضایع می‌کند، متناسب با جایگاه یک برنامه تلوزیونی که باید آموزنده و سازنده باشد، نیست. 

ضمنن، ایشون اختلاط دختر و پسر رو یکی دیگه از اشکالات برنامه‌ی فیتیله می‌دونن و در این‌باره گفتند که:” هر چند بچه‌های حاضر در این برنامه کوچکند و از نظر شرعی، تکلیفی ندارند و من هم انسان تنگ‌نظری نیستم که حجاب کامل را برای بچه‌های نابالغ واجب بدانم، ولی مساله این است که دختر بچه باید بداند پوشش او با پسرها فرق دارد و مجاورتش با آنها کار درستی نیست، از این رو می‌توان با پوشاندن لباس‌های رنگی زیبا با پوشش مناسب به دختر بچه‌ها، آنها را از کودکی با این مفاهیم آشنا کرد و در برنامه‌‌های تلوزیونی هم می‌توان آنها را از هم جدا، یا یک برنامه ویژه دختران و یک برنامه ویژه پسران تولید کرد.

+ سایت برنامه‌ی فیتیله جمعه تعطیله

+ فیتیله می‌تواند تعطیل نباشد (همشهری آن‌لاین)

۷ دیدگاه نوشته شده است! »

 1. آرزو در 08/08/05 گفت:

  من و بقیه‌ی خانواده عشقمان دیدن فتیله‌ای‌ها در روز جمعه است

  این را هم نظر می‌دهند و از ما می‌گیرند…

 2. علی هوشمند در 08/08/05 گفت:

  تو را به خدا توی این مملکت گل و بلبل مونده بود همین اظهار نظر جناب راستگو (کثره الامثاله) در مورد این برنامه فیتیله که مشتی طفل بی‌زبون نابالغ!!! دلشون به اون خوشه … ایول جناب راستگوی عزیز!

 3. هنا خانوم در 08/08/05 گفت:

  اینجور موقعا چنان خونم به جوش میاد که نمیدونم چی کار کنم، فقط میدونم که نمیتونم خونسردیم و حفظ کنم و آداب ادب و به جا بیارم،
  وای که این مملکت گل و بلبل!-بقول شما- چقد جا برای حرص خوردن و جوش خوردن و دم نزدن و ناچار خفگی و سکته داره ، وایییییییییییییی که دوباره خونم به جوش اومده

  پ.ن:) : وای این وبلاگ چقد پره از لینکای جالب و مفید، اینقد احساس نامفیدی میکنم این چند وقته بس که از دنیا و همه کس و همه چیز بی خبرم که احساس میکنم حسابی به خوندن وبلاگ شما محتاجم،با اجازه لینکتون میکنم که راحتتر در دسترسم باشید.

 4. راحیل در 08/08/05 گفت:


  الان اومدم برای عرض ادب تنها !!!
  برمیگردم.

 5. زهره در 08/08/05 گفت:

  سلام به نظر من بهتره اسم برنامه رو بذارن فیتیله مخها تعطیله!

  در ضمن چ از چهار چرا و چی شده ؟

 6. کیوان در 08/08/05 گفت:

  چرا من تا به حال متوجه این همه مورد این برنامه نشده بودم؟! عجب تیزبین بودن ایشون. شهر کتاب رو هم هستم. با خیاط هماهنگ کنم بریم؟

 7. من، خودم در 08/08/05 گفت:

  کاری به حرفای این آقای ایشون ندارم اما تا اونجایی که یادم می آد از بچگی از این قناد که مَثَل همون کچل و زلف علی بدم می اومد. با اون مسابقه بی مزه و قلابای ماهیگیریش.
  خدا وکیلی هم که بخوای حساب کنی برنامه هایی که زمون بچگی ما می دادن خیلی واسه تحریک خلاقیت و تخیل بجه ها بهتر بود تا این فیتیله و اون پورنگ یه عالمه خاله های جورواجور. توی برنامه های کودک هم مثل سینما داریم گند میزنیم به ذائقه ملت.
  داریم در همه زمینه ها به آشغال خوری عادت می کنیم.

دیدگاه خود را ارسال کنید