چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

شما یادتون می‌آد؟ من که بی‌خبر بودم پارسال، اوّلین نمایش‌گاه بین‌المللی تصویرگران کتاب کودک با عنوان گروه کتاب آبی در نگارخانه آریا برگزار شده بود و اما، در این نمایش‌گاه چه اتفاقی افتاد؟ نسخه‌ی اصلی آثار تصویرگران مطرح دنیا برای بازدید علاقه‌مندان به نمایش دراومد.

می‌پرسید گروه کتاب آبی چیه؟ کیه؟

گویا گروه نام‌برده یک گروه بین‌المللی‌ست با محوریّت دو تصویرگر ایرانی؛ حسن عامه‌کن و علی عامه‌کن و باقی اعضای گروه، ۳۰ تصویرگر هستند از کشورهای دیگه. مثلن ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ژاپن، پرتغال، مجارستان، مکزیک، هلند، روسیه، سوئد و ….

جایزه کفش طلایی ایتالیا، جایزه سالمده ایتالیا و جایزه جشن‌واره قصص قرآنی در ایران از جمله جوایزی‌ست که تا الان حسن عامه‌کن کسب کرده و علی‌شون هم برنده جایزه پادووا ایتالیا و کفش طلایی ایتالیا شده است.

ایده‌ی این گروه‌شون هم، که اوّلین گروه هنری بین‌المللی در ایران هست، پیش‌نهاد یه تصویرگر ژاپنی بود که بعدتر با همّت عامه‌کن‌‌ها و راهنمایی‌های آیدین آغداشلو و رضا عابدینی به تشکیل گروه کتاب آبی منجر شد.

با این‌که معمولن‌ آثار اورژینال هنرمندای خارجی به‌خاطر بیمه‌ی اثر توی جشن‌واره‌ها و نمایش‌گاه‌های ایرانی به نمایش گذاشته نمی‌شه امّا، بیش‌تر آثاری که برای نمایش‌گاه کتاب آبی ارسال شد، اورژینال و اصل بود. چرا؟ تن‌ها به خاطر اعتمادی که به عامه‌کن‌ها داشتند.

توی نمایش‌گاه پارسال ۱۵۸ اثر به نمایش گذاشته شد که به شکل دستی و کامپیوتری کار شده بودند. تصویرگر‌های شرکت‌کننده در سطح دنیا مطرح و شناخته شده بودند، یعنی سال‌های زیادی‌ست که به کار تصویرگری مشغول‌اند و کتاب‌های چاپ شده‌ی بسیار دارند و جوایز متعددی رو از جشن‌واره‌های مختلف تصویرگری دریافت کردند. در این نمایش‌گاه هم به‌ترین آثار اون‌ها به نمایش گذاشته شده بود.

البته، از نظر تفاوت آثار تصویرگرهای خارجی با تصویرگرهای ایرانی، آیدین آغداشلو گفته: «تنوع تکنیکی در آثار هنرمندان تصویرگر ایرانی دیده نمی‌شود و روایت‌گری مشکل بزرگ تصویرگری در ایران است و با برپایی این نمایش‌گاه، روایت‌گری و چگونگی کنار آمدن تصویرگر با متن کتاب و تنوع تکنیکی آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود تا علاقه‌مندان و تصویرگران ایرانی از نزدیک با این تکنیک‌ها آشنا شوند.»

این نمایش‌گاه در سال گذشته بدون حامی مالی دولتی و غیردولتی برگزار شد تا باعث شکل‌گیری ذهنیت جدیدی در زمینه تصویرگری شود. چراکه از طریق این نمایش‌گاه مشکلات تصویرگری ایران مشخص شد. چون در ایران اثر اولیه هنرمند با اثر چاپ‌شده، کاملن متفاوت است و رنگ‌های آن تغییر می‌کند. *

و امّا به خبری که هم‌اکنون به دست‌ام رسید توجه بفرمائید؛

دوّمین نمایش‌گاه گروه کتاب آبی هم امسال از یکم آبان‌ماه تا هفتم در نگارخانه‌ی ممیز واقع در خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شه. در گروه امسال‌‌شون دو تصویرگر که برنده‌ی جایزه بزرگ براتیسلاوا هستند و عده‌ای از کاندیداهای جایزه‌ی اندرسن حضور دارند. آثاری که در این نمایش‌گاه شرکت کردند، پس از ایران در آذرماه در ایتالیا به نمایش گذاشته می‌شوند و بعدتر در ژاپن و استراسبورگ و اسپانیا.

* منابع؛ + و +

۱ دیدگاه نوشته شده است! »

  1. پورتال آشیانه ایرانیان در 09/11/14 گفت:

    سلام لینک شما در دیتا بیس آشیانه ایرانیان ثبت شد
    در صورت تمایل شما هم ما را با عنوان پورتال آشیانه ایرانیان لینک کنید
    ممنون

دیدگاه خود را ارسال کنید