چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

نه این‌که کتابِ لاغرمُردنیِ جواد جزینی با آن جلد گل‌بهیِ رنگِ مات ادّعای خاصّی داشته باشد، اصلن عنوان کتاب این است آشنایی با داستان‌های کودک و نوجوان.
آشنایی هم آن مرحله‌ای نیست که آدم عروسی بکند. در حد سلام و علیک است و این‌که آدم از طرف بپرسد: تو غذا چی دوست داری؟ از چه رنگی بدت می‌آید؟ سفر کجا برویم یا تا الان چندبار عاشق شدی؟ بیش‌ترش می‌ماند برای شام و ناهارهای بعدی، می‌شود مراحل نامزدی، عقد و این‌ها.
ولی من انتظار داشتم کتاب بهتری را بخوانم. که کامل‌تر باشد، دقیق‌تر.
البته، آشنایی با داستان‌های کودک و نوجوان نسبت به حجم کتاب (که ۶۵ صفحه است) مطالب خوبی دارد و شامل سه فصل است؛ یکی، ریخت‌شناسی داستان‌های کودک و نوجوان. دومی، سیری در تاریخچه‌ی داستان‌های کودک و نوجوان در ایران و سومی، مروری بر کتاب‌شناسی‌های تخصصی داستان کودک و نوجوان در ایران.
خُب، درباره‌ی موضوع هر کدام از این فصل‌ها باید یک کتاب مفصلِ مجزا نوشت و جزینی نمی‌خواسته این کار را بکند. بلکه قصد داشته اطلاعاتی را در حد آشنایی مقدماتی با داستان‌های کودک و نوجوان برای مخاطب بازگو کند؛ یعنی یک جزوه‌ی آموزشی مفید و مختصر.
منتهی در حد و اندازه‌ی همین کتاب هم، شاید بهتر بود که بحث تاریخچه و یا کتاب‌شناسی اطلاعات بعد از سال‌های ۸۲ تا (نمی‌گویم اواخر ۸۹) اوایل سال ۸۹ را هم دربرمی‌گرفت و یاد مثلن توی بحث ریخت‌شناسی هیچ اشاره‌ای به عنصر گفت‌وگو نشده و خُب، این نقص است.

آشنایی با داستان‌های کودک و نوجوان را انتشارات نیلوفرسپید منتشر کرده. از این مجموعه قبل‌تر کتاب آشنایی با داستان‌های مینی‌مالیستی و پلیسی چاپ شده و جلدهای بعدی درباره‌ی داستان‌های اقلیمی، سیال ذهن و رئالیسم جادویی خواهد بود.

مرتبط:
+ جوادی که من شناختم
+ آشنایی با داستان‌های مینی‌مالیستی
+ آمده بودی برای خداحافظی
+ آهنگ بهاران

دیدگاه خود را ارسال کنید