چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

خبرگزاری مهر یک نظرسنجی، به زعم من خنده‌دار، گذاشته برای انتخاب بهترین رُمان سال که ملّت می‌توانند با ارسال پیامک در آن شرکت کنند. تا الان، رُمانِ دشت‌های سوزان اوّل شده، پایان یک مرد دوّم و هستی هم سوّم. باقیِ کتاب‌های این فهرست کدامند؟ جاده‌ی جنگ، ظلمات، پنجاه درجه بالای صفر و خورشید بر شانه راستشان می‌تابید.

این‌که چرا و چگونه این هفت کتاب انتخاب شده‌اند؟ مهری‌ها نوشته‌اند: این آثار تنها براساس ملاک‌های مورد نظر خبرگزاری مهر در فهرست زیر ارائه نشده است و نظرات برخی نویسندگان، کارشناسان، منتقدان و صاحب‌نظران حوزه ادبیات داستانی را نیز در این فهرست دخالت داده شده است. همچنین میزان استقبال عمومی از یک اثر در سال گذشته (با شاخص چاپ‌های متعدد و فروش بالا) و نیز توجه جوایز ادبی به این آثار از دیگر ملاک‌های انتخاب آنها به شمار می‌رود. واقعن؟‌ بعید می‌دانم.

به‌نظر من، درست‌تر این بود که فهرستی از همه‌ی رُمان‌های منتشرشده در سال ۹۰ تهیّه و بر اساس آن نظرخواهی می‌شد. شبیه فراخوان‌های خوابگرد برای انتخاب کتاب‌های داستانی محبوب سال. به‌علاوه‌ی این‌که، نمی‌فهمم انتخابِ رُمان هستی، که مخاطب آن گروه سنی نوجوان است، در کنار رُمان‌های بزرگ‌سال چه توجیهی دارد؟

دیدگاه خود را ارسال کنید