چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

چه کسی گفته دیوانگی بد است؟ بگذاریم منصور ضابطیان ثابت کند هنوز آدم‌های دیوانه توی دنیا وجود دارند. آدم‌هایی که تنهایی و با یک کوله‌پشتی به راه جهان می‌افتند و چندهزار کیلومتر دورتر از خانه به کشفِ دوباره‌ی زندگی نائل می‌شوند. نمی‌دانم جسارت و شهامتِ او برای ماجراجویی را باید خاصیتِ حرفه‌اش، یعنی روزنامه‌نگاری دانست یا به طالعِ متولّدین آذر، ماه آخر پاییز، نسبت داد و این‌طور گفت که ضابطیان ذاتاً از سفر و جهان‌گردی لذّت می‌برد و برای همین نیت کرده است به اکتشاف. حالا این‌که می‌گویم اکتشاف منظورم چاه نفت یا قطب شرق و غرب و یا قاره‌های هنوز ناپیدا نیست! شما درنظر بگیرید فقط تجربه؛ تجربه‌ی آدم‌های نو، تجربه‌ی زندگی‌های تازه.

سفرنامه‌های مارک و پلو و مارک دو پلو مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و عکس‌های آقای ضابطیان درباره‌ی سفرهایش به کشورهای مختلف – از ترکیه تا آمریکا، از ژاپن تا آفریقا – است. یادداشت‌هایی داستانی که هم گزارش سفر است و هم داستان زندگی. در این کتاب‌ها، ضابطیان افاضه‌ی فضل نمی‌کند. او این‌ور و آن‌ورِ دنیا می‌رود و از دم‌دستی‌ترین موضوع‌های زندگی تا مسئله‌های بزرگِ انسانی و جهانی با زبانِ ساده و روانِ و لحنِ خوب و شوخ می‌نویسد. پس اگر از سفر خوش‌تان می‌آید و دوست دارید سفرنامه‌هایی خوش‌آیند بخوانید، لذتِ خواندنِ این دو کتاب را از دست ندهید.

این دو کتاب را که خواندید، بعد بروید سروقتِ برگ اضافی*؛ آخرین کتاب از سه‌گانه‌ی منصور ضابطیان درباره‌ی سفر! البته در این کتاب، او به سفرهای جدیدی نرفته است و خاطره‌های جالبِ جامانده از سفرهای قبلی‌اش را تعریف می‌کند.

* نشر مثلث. قیمت ۱۶۰۰۰ تومان. چاپ اول ۱۳۹۴

۵ دیدگاه نوشته شده است! »

 1. سارا در 15/06/08 گفت:

  سلام!
  دو تا سفرنامه ی اول آقای ضابطیان رو خوندم. خیلی دوستشون داشتم. خبر نداشتم برگ اضافی هم اومده! مرسی از معرفی 🙂 حتما یه روز می خونمش.

  + همیشه برای انتخاب کتاب از مطالب اینجا استفاده می کنم. خیلی سایتتون دوست داشتنیه :]
  *
  *
  *
  *
  چهار ستاره مانده به صبح: سلام. ممنونم از محبتت سارای عزیز 🙂 شما خیلی لطف دارین. خوب باشین.

 2. سورمه در 15/06/09 گفت:

  سلام عزیزم
  به دلیل مشکلات بلاگفا اسباب کشی کردم به اینجا:
  http://soormeh.blog.ir/

 3. افشین در 15/06/12 گفت:

  سلام و سپاس از معرفی این همه کتاب زیبا.
  فکر میکنم جای این لاک پشت پرنده مناسب نیست! اگه لطف کنی و جابجاش کنی، احتمالا خیلی راحت‌تر نوشته هات رو می‌خونم… نزدیک به یک-ششم مانیتورم رو اشغال کرده، چون مجبورم صفحه بلاگت رو با بزرگنمایی ۱۵۰ درصد نگاه کنم …

  *
  *
  *
  *
  چهار ستاره مانده به صبح: سلام و از محبت‌تان ممنونم.
  یک فکری هم به حال لاک‌پشت پرنده‌ام می‌کنم.

 4. راضیه در 15/06/27 گفت:

  کتاب مارک و پلو رو خوندم و روایت بعضی کشورا واقعا خووب بود اما حیف که رادیو ۷ دیگه نیست

 5. داستان روز در 15/07/30 گفت:

  سلام و عرض ادب
  وبگاه “داستان روز” به آدرس dastanrooz.persianblog.ir راه اندازی شد. هدف این وبگاه معرفی و تحلیل آثار داستانی منتشر شده داخلی است. در این راه به یاری آنانی که ادبیات برایشان دلمشغولی است نیازمندیم. پیروز باشید

دیدگاه خود را ارسال کنید