چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

رویترز عکس و خبری از آقا و خانم اوباما منتشر کرده است که آن‌ها را در حال خواندنِ کتابی تصویری نشان می‌دهد. ماجرا چیست؟ آقای رئیس‌جمهور و بانو به‌ مناسبت عید پاک برای کودکان کتاب خوانده‌اند. چه کتابی؟ جایی که وحشی‌ها هستند. یک کتاب تصویری که جزو ادبیات کلاسیک کودکان در آمریکا است و نویسنده‌اش، موریس سنداک است. نویسنده و تصویرگری که شهرتش را مدیون همین کتاب است و به‌خاطرش نشان کالدکوت را گرفته که جایزه‌ی بهترین کتاب کودک است. البته، آقای سنداک کلی جایزه‌ی دیگر هم گرفته است؛ از جایزه‌ی هانس کریستین آندرسن و جایزه‌ی آسترید لیندگرن تا نشان ملی هنر آمریکا. در ایالت کالیفرنیا هم مدرسه‌ای را به افتخار او نام‌گذاری کرده‌اند. و اما جایی که وحشی‌ها هستند… تاکنون ۱۹ میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رفته است. چند اقتباس هم از این کتاب شده که یکی از آن‌ها فیلم سینماییِ آقای اسپایک جونز است به همین نام. این کتاب پرفروش در ایران هم به نام سفر به سرزمین وحشی‌ها (ترجمه طاهره آدینه‌پور. انتشارات علمی و فرهنگی. چاپ اول ۱۳۸۳) چاپ شده است.

رفتارِ آقای اوباما و خانواده‌اش در خرید کتاب و توجه آن‌ها به ادبیات کودک و نوجوان را با منشِ بزرگانِ سیاست و ادبیات در کشورمان مقایسه کنید. واقعاً چرا چهره‌های مشهور در هنر و سینما و ادبیات و سیاست ایران از ادبیات کودک و نوجوان بی‌خبرند؟ پیشنهادهای نوروزی‌شان را در خبرگزاری‌ها و ویژه‌نامه‌های مختلف نوروزی ببینید؛ هیچ‌کس خواندن کتابی را به کودکان و نوجوانان توصیه نکرده است چه برسد به این‌که وقت بگذارد و چند ساعتی در کنار کودکان بنشیند و قصه بخواند و نمایش بازی کند.

۲ دیدگاه نوشته شده است! »

 1. رمان برتر در 16/03/30 گفت:

  با سلام
  دو مجموعۀ جدید معرفی رمان‌های برتر ایرانی تحت عنوان «معرفی رمان‌های برتر سال ۱۳۹۲» و «معرفی رمان‌های برتر سال ۱۳۹۳» منتشر شد.
  برای دانلود این دو مجموعه به وبلاگ رمان برتر مراجعه کنید. لطفا این دو مجموعه را به دوستداران کتاب و رمان فارسی معرفی نمایید.
  http://romanbartar.blogfa.com

 2. Maryam در 16/05/31 گفت:

  بسیار جالب بود دوست عزیز. متاسفانه در رژیم کنونی هیچ توجهی به مسایل فرهنگی و کتابخوانی و هنر و اندیشه نمیشه. در صورتیکه در زمان شاه به کتابخوانی و کتاب خیلی توجه میشد. قصدم بحث سیاسی نیست که جاش اینجا نیست ، اما انصاف هم بد نیست. کانون فکری کودک و نوجوان، و صدها کتابخانه برای کودک و نوجوان از جمله کارهایی بود که در زمان پهلوی انجام شد و متاسفانه در رژیم کنونی به کلی نادیده گرفته شد

دیدگاه خود را ارسال کنید