چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

سایت مردمک یه گزارشی نوشته درباره‌ی ممنوعیّت دست‌رسی به یکی از سایت‌های کتاب و کتاب‌خوانی در ایران. از اون‌جا که مردمک هم دچار ممنوعیّت دست‌رسی در ایران است، متن کامل خبر رو در این‌جا می‌ذارم تا از توطئه‌های دشمنان اسلام و مسلمین بی‌خبر نباشید. مردمکی‌ها نوشتند که «در پی اعمال محدودیت‌های اینترنتی توسط د.و.ل.ت ایران، اخیرا دسترسی کاربران ایرانی به شبکه اینترنتی  «good reads» محدود شده است.
روزنامه‌ی گاردین در خبری که روز گذشته منتشر شد، اعلام کرد که تعداد استفاده‌کنندگان از این سایت پرمخاطب در روزهای اخیر به نحو قابل‌توجهی کاهش داشته است.
به نوشته‌ی گاردین، این کاهش در نتیجه س!ا!ن!س!و!ر رسانه‌ای و محدودیت‌های اعمال شده توسط د.و.ل.ت  ایران در مورد سایت‌های اینترنتی بوده است.
د.و.ل.ت ایران اخیراّ اعلام کرد که تمام سایت‌هایی که به انتشار مطالب کذب و توهین‌آمیز ع.ل.ی.ه ح-ک-و-م-ت ایران اقدام کنند، ف.ی.ل.ت.ر خواهند شد.

سایت «good reads» که از دسامبر ۲۰۰۶ در کالیفرنیا آغاز به کار کرده، بیش از سه میلیون کاربر ثابت دارد که از میان آنها ۱۱۴ هزار نفرشان ایرانی‌اند. به نوشته‌ی گاردین، تعداد کاربران ایرانی این سایت بیشتر از بقیه کاربران غیرانگلیسی این شبکه کتاب‌خوانی است.

در این وب‌سایت، علاقه‌مندان به کتاب‌خوانی می‌توانند کتاب‌ها و نویسنده‌های موردعلاقه‌ی خود را به دیگران معرفی کنند و از این طریق با کتاب‌های محبوب و پرطرفدار روز جهان آشنا شوند و یا از خبرهای مربوط به فعالیت‌های ادبی و انتشار کتاب‌های جدید آگاهی یابند.

در ماه‌های گذشته، «good reads» صفحه‌ی ویژه‌ای را برای کاربران ایرانی گشوده بوده که به آن‌ها امکان می‌داد در بحث‌های آزاد مربوط به ادبیات و سیاست در ایران مشارکت کنند.

به گفته‌ی جسیکا دوناگی، از مدیران این وب‌سایت، آن‌ها از پنجم فوریه متوجه‌ی کاهش قابل‌توجه تعداد مراجعه‌کنندگان ایرانی به این وب‌سایت شده‌اند که به باور او، معنایش این است که دولت ایران «good reads» را در لیست سایت‌های ممنوعه قرار داده و آن را ف/ی/ل/ت/ر کرده است.

به گفته‌ی خانم دوناگی، یکی از کاربران ایرانی این سایت، با ارسال ای‌میل خبر فیلتر شدن این وب‌سایت را در ایران تأیید کرده و نوشته است: «لطفاً کمک کنید. این خبر را پخش کنید… کتاب به کسی صدمه نمی‌زند.»

به نوشته‌ی گاردین، د!و!ل!ت ایران در آبان‌ماه، واحد ویژه‌ای را برای کنترل سایت‌های اینترنتی که به انتشار اخبار دروغ و توهین‌آمیز ع-ل-ی-ه ح-ک-و-م-ت ا-س-ل-ا-م-ی ایران مشغول‌اند، تعیین کرده است.»

البته! گویا دوستان مردمکی و خانوم دوناگی خبر ندارند که آزادی مطبوعات و کلن رسانه‌های اطلاعاتی و ارتباطی در ایران در حد بسیار بالایی‌ست. سندش  هم موجود است. بفرمائید این‌جا. یه صحبتی هم دارم با اون کاربرِ ایرانی که نامه نوشتند و دست به دامن خانوم دوناگی شدند؛ عزیزم، شما اگه مشکلی داری باید بدونی که «راه‌حل همه مشکلات بشر تمسک به سنت‌ها، اخلاق‌ و تعلیمات نبوی است.» و نه خانومِ دوناگی!

۲ دیدگاه نوشته شده است! »

  1. محمّد در 10/02/17 گفت:

    دیروز بود فکر کنم که برای پیدا کردن یه سری جمله ی معروف از یه کتاب دوباره رفت سراغش و اون جمله ی زیبا رو وسط صفحه م دیدم که “هاهاها! نمیذاریم بری توی این سایت”
    بعد هر جوری فکر کردم درک نکردم که یه سایت کتاب و کتاب خونی برای چی باید از دسترس کابران خارج بشه.

  2. چهار ستاره مانده به صبح در 10/02/17 گفت:

    من هم مثل تو محمّد. جدن همه‌چی‌مون به همه‌چی‌مون می‌آد.

دیدگاه خود را ارسال کنید