چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

تشویقِ زیرپوستیِ گوگل خیلی اثرگذار بود و بعد از کتاب‌های پائولو کوئیلو، کتاب یک نویسنده‌ی برزیلیِ دیگر را هم در کتاب‌خانه‌مان پیدا کردم؛ روانکاو اثر آقای ژواکیم ماریا ماشادو د آسیس که ساده‌اش می‌شود آقا ماشادو.

ماشادو، متولد ۱۸۳۹، و از معروف‌ترین نویسندگان قرن نوزدهم آمریکای لاتین و بزرگ‌ترین نویسنده‌ی تاریخ برزیل است.
می‌گویند او بیش‌تر از صد کتاب نوشته که مشهورترینِ آن‌ها گورنبشته‌ای برای برنده‌ای کوچک، میراث کینکاس بوربا، دُن کاسمورو و عیسی و یعقوب است.
به میراث کینکاس بوربا، دُن کاسمورو و خاطرات پس از مرگ براس کوباس سه‌گانه‌ی ماشادو هم می‌گویند. این کتاب‌ها را عبدالله کوثری ترجمه کرده است.

علاوه‌بر این رُمان‌ها، ماشادو بیش‌تر از دویست داستان کوتاه هم نوشته که بعضی از آن‌ها در مجموعه‌ی روانکاو و داستان‌های دیگر منتشر شده است. بله، همین کتابی که من دارم.
بد نیست بدانید آقای کوثری در سال ۱۳۸۳ به‌خاطر ترجمه‌ی این مجموعه داستان و خاطرات پس از مرگ براس کوباس برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سال شده است.

در پیوستِ آخر کتاب آمده که «ماشادو در خلق طرح‌های پیچیده‌ی روانی و آنچه مایه آزار انسان است استادی بی‌بدیل بود. او دلبسته‌ی شکسپیر بود که به گمان او «به زبان جان می‌نوشت». همچنین از داستان‌های کتاب مقدس تأثیر بسیار گرفته بود. او را می‌توان از جنبه‌های گوناگون پیشگام بورخس دانست، با این تفاوت که شکاکیت ماشادو آن‌چنان گزنده نیست و آمیخته با شفقت است.»

در نوشته‌ی پشت جلد کتاب هم آمده که «ماشادو در اغلب آثارش ابعاد روان‌شناختی انسان‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد. مجموعه‌ی روانکاو نمونه‌ی بسیار خوبی از این سبک نگارش است که در آن نویسنده با زبان تلخ و آمیخته با طنز روحیات و خلقیات شخصیت‌های داستانی‌اش را ژرف‌کاوی می‌کند.»

روانکاو و داستان‌های دیگر اولین‌بار در سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات لوح‌فکر منتشر شده است. کتابی که من دارم چاپ چهارمِ آن است. منتهی، فکر می‌کنم اگر الان بروید توی کتاب‌فروشی‌ها، باید چاپ جدید آن را تهیه کنید که نشر ماهی منتشر کرده است. البته، مترجم همان آقای کوثری است. خاطرات پس از مرگ براس کوباس توسط انتشارات مروارید و رُمان دُن کاسمورو هم توسط نشر نی منتشر شده است. به استنادِ سایت کتاب‌خانه‌ی ملّی، کینکاس بوربا هم ترجمه شده و به زودی توسط نشر نی به بازار خواهد آمد. البته، اگر تا الان منتشر نشده باشد.

اگر خواستید درباره‌ی ماشادو و کتاب‌هایش بیش‌تر بدانید این‌جا و این‌جا و این‌جا و این‌جا را بخوانید.

اگر زبان پرتغالی بلدید، وب‌سایت ماشادو رو هم این‌جا ببینید.

۴ دیدگاه نوشته شده است! »

 1. مهدی در 14/06/20 گفت:

  سلام
  می خواستم منو در چند مورد راهنمایی کنید

  ۱- چطور ساده به زبان کودکان بنویسیم یا حرف بزنیم
  ۲- چطوری خوب بنویسیم

  اگه چند تا کتاب بهم معرفی کنید ممنون میشم.
  *
  *
  *
  *
  چهار ستاره مانده به صبح: سلام. فکر می‌کنم ۱) باید برگردین به کودکی‌هاتون و خودتون رو مرور کنین. این می‌تونه خیلی کمک‌کننده باشه. ۲) وقت‌تون رو با بچه‌ها بگذرونین. باهاشون بازی کنین، به رفتارها و حرف‌هاشون توجه کنین و …. ۳) کتاب‌های شعر و داستان که برای کودکان نوشته و منتشر می‌شود را بخوانید.
  کتاب درباره‌ی نوشتن هم … کتاب‌های چگونه برای بچه‌ها داستان بنویسیم و نوشتن برای کودکان + کتاب‌هایی که این‌جا معرفی کردم را ببینید. فکر می‌کنم خواندنِ آن‌ها تجربه‌ی خوبی باشد برایتان.

 2. مارال مشرقی در 14/06/24 گفت:

  سلام خانم میرغیاثی
  کتاب زندگی جدید جناب دایناسور شما را برای خواهرزاده ام خریدم.
  و البته قبلش خودم خواندمش. و خیلی خوشم آمد. :))
  خواستم به شما تبریک بگم، به خاطر نوشتن این داستان جذاب.
  خیلی ممنون

 3. مارال در 14/06/24 گفت:

  خواهرزاده ام با اینکه پسره و بیشتر کتابهای علمی را دوست داره، ولی کتاب شما را خواند و خوب اونم خوشش اومد. به خصوص از اینکه یک دایناسور بامزه شخصیت اصلی بود. :))

 4. مارال مشرقی در 14/06/24 گفت:

  البته یادم رفت بگم، این کتابو به مناسب تولدش ماه پیش خریدم.

دیدگاه خود را ارسال کنید