چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

«از رمان سرگذشت هکلبری فین (Adventures of Huckleberry Finn) پیش از این سه ترجمه‌ی فارسی دیگر منتشر شده است؛ به‌علاوه، انواع روایات کوتاه و بلند از این داستان به‌صورت فیلم و کارتون نیز از تلویزیون پخش شده است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که غالب خوانندگان ترجمه‌ی حاضر از آدم‌ها و رویدادهای این رمان تصور کمابیش روشنی داشته باشند.»
خُب، نجف دریابندری چشم‌بسته غیب نگفته است. به‌واقع این‌طوری‌ست. بیش‌تر از بیست اقتباس تلویزیونی، سی‌نمایی و پویانمایی برای کودکان (+) از این رمان مارک تواین ساحته شده است. امّا خیال نکنید که به‌خاطر تکراری بودن داستان و یا شناسِ بودنِ شخصیت‌هایی مثل هاک و جیم و خانوم واتسون یا تام خواندنِ رمان مارک تواین (Mark Twain) عبث است و خالی از لذّت. مطمئن هستم نثر ساده‌ی تواین برای شما هم شیرین و جذاب خواهد بود، چون که با چاشنی طنز و شوخی و به زبان محاوره نوشته شده است.
در ابتدای داستان، نویسنده‌ی محترم اخطار داده‌اند که «هر کس بخواهد موضوع این داستان را پیدا کند تعقیب می‌شود. هر کس بخواهد نتیجه‌ی اخلاقی آن را پیدا کند تبعید می‌شود و هر کس بخواهد نقشه‌ی آن را پیدا کند تیرباران می‌شود.» پس من هم درباره‌ی رمان پُرگویی نمی‌کنم مگر دعوتِ شما به خواندنِ سرگذشت هلکبری‌فین که از سوی انتشارات خوارزمی منتشر شده است با قیمت ۶۰۰۰ تومان.
مترجم در مقدمه‌ی کتاب کلّی درباره‌ی زندگی و آثار مارک تواین نوشته است. مثلاً درباره‌ی این‌که مارک تواین نام مستعار سموئل کلمنس است؛ مشهورترین چهره‌ی ادبی آمریکا. بعد خیال می‌کنید مارک تواین چه معنایی دارد؟ انگاری مارک تواین اصطلاح ملوان‌های می‌سی‌سی‌پی بوده به معنای نشانه‌ی دوم. وقتی که کشتی به ساحل نزدیک می‌شده یه ملوان از روی دماغه‌ی کشتی شاغولی رو به آب می‌انداخته و عمق آب رو اندازه می‌گرفته و تا زمانی‌که آب دو بالا عمق داشت و خطر به گل نشستن کشتی در پیش نبود هی فریاد می‌زده: مارک تواین.

با این‌که مارک‌ تواین در رمان خودش سفر هکلبری‌فین رو بی‌سرانجام رها کرده، امّا نویسنده‌های دیگه خلاقیّت به خرج دادند و درباره‌‌ی هاک، جیم و … رمان‌های تازه‌ای نوشتند. مثلاً Greg Matthews در ۱۹۹۳ کتابی نوشت به نام The Further Adventures of Huckleberry Finn و در این داستان هاک با ماجراها و اتفاق‌های دیگه‌ای روبه‌رو می‌شه.در سال ۲۰۰۵ هم Nancy Rawles  رمان جیم من رو می‌نویسه.  Jon Clinch هم در سال ۲۰۰۷ رمانی می‌نویسه به نام فین که موضوع اون درباره‌ی شخصیت و زندگی پدر هکلبری‌فین است.

+ دانلود کتاب «سرگذشت هکلبری‌فین»؛ این‌جا و این‌جا و این‌جا

+ ماجراهای هکلبری فین برای کودکان و نوجوانان؛ این‌جا و این‌جا و این‌جا

دیدگاه خود را ارسال کنید