چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

پنج روزِ قبل، وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی در دیدار با برگزارکنندگان سومین کنگره‌ی بین‌المللی صدای پای آب گفته بود: «با توجه به تأکیدی که رهبر انقلاب بر اهمیت اشعار سپهری و برگزاری کنگره یادبود برای او دارند، امیدواریم شاهد توفیق این کنگره باشیم.»

کنگره‌ای که قرار بود ۲۷‌ام مهر‌ماه، هم‌زمان با سال‌روز تولّد سهراب سپهری، برگزار شود، ولی دست‌اندرکارانِ آن، به دلیل ابراز تمایلِ وزیر ارشاد برای حضور در کنگره، تاریخِ برگزاری‌اش را موکول کردند به ششم آبان!

دی‌روز، کنگره‌ی صدای پای آب با حضور کم‌تر از ده نفر برگزار شد. سیدمحمد حسینی هم شرکت نکرد. «حتی علی قلی امیراحمدی مشاور وزیر ارشاد که حدود ساعت ۹:۱۵ امروز در تالار فارابی دانشگاه هنر حضور یافته بود، آن‌قدر در این برنامه نماند که پیام وزیر ارشاد را قرائت کند و در نهایت حتی پیام وزیر ارشاد هم برای کنگره‌ای که او برای حضور در آن ابراز تمایل کرده بود، قرائت نشد.»

آقای دبیر اجرایی کنگره هم در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت «امروز هم که روز کاری است و دانشگاه‌ها دایر است و همه سر کلاس هستند، امیدوارم حداقل روح سهراب سپهری از این برنامه راضی و خشنود باشد!»

ولی دی‌شب، وزیر ارشاد از گزارش خبری و تصویری خبرگزاری مهر گلایه کرد و گفت داستان اصلن این‌جوری نبوده که خبرنگار نوشته و نشان داده است. بعد، استناد کرد به گفته‌ی دبیرخانه‌ی ستاد برگزاری کنگره و گفته شمار شرکت‌کنندگان در این مراسم بیش از ۱۳۰ نفر بوده و برنامه‌های کنگره تا ساعتِ پنج بعدازظهر ادامه داشته و اگر می‌گویید نه برویید عکس‌های سایتِ سهراب را ببینید.

در سایت سهراب تا این‌ لحظه، که ساعت دو و دو دقیقه‌ی بامدادِ یک‌شنبه است، فقط پنج عکس منتشر شده که یکی از آن‌ها ۲۰، ۳۰ نفری (نشمرده‌ام، ولی به نظر نمی‌رسد ۱۳۰ نفر باشند!) را نشان می‌دهد که در سالن همایش نشسته‌اند. از چهار عکسِ دیگر هم، دو عکس (این و این) تکراری‌ است و احتمالاً به تیتر آبی‌رنگی ربط دارد که می‌گوید نماینده‌ی محترم وزیر فرهنگ در حال قرائت پیام ایشان در کنگره است. مهر هم این پیام را به نقل از سایتِ وزارت‌خانه‌ی ارشاد و فرهنگِ اسلامی در این‌جا منتشر کرده که من نخوانده‌ام. دو عکس باقی‌‌مانده هم دو آقا را نشان می‌دهد؛ یکی با لباسِ روحانیّت و دیگری، کت و شلواری.

الان، من نمی‌دانم کی دروغ می‌گوید، ولی مهم این است که یکی دروغ می‌گوید.

۲ دیدگاه نوشته شده است! »

 1. سمانه در 12/10/29 گفت:

  خدایا این کشور را از دشمن، خشک سالی و دروغ محفوظ بدار! یا به قول محمد یعقوبی خدایا این کشور را از دشمن، خشک سالی و دروغ نجات بده!

 2. محمد در 12/10/30 گفت:

  حالا یه موسسه فرهنگی که سابقه خوبی در برگزاری بزرگداشت سهراب داره تو این وانفسا
  یه کاری کرده این همه باید دچار بی مهری بشه
  اگه اینا دنبال پول بودن که سراغ سهرا ب نمیرفتن بعدشم مثل بقیه هزار جور کنگره دیگه میتونستن برگزار کنن
  تو رو خدا قضاوت نکتید
  کار ساده ای نیست

دیدگاه خود را ارسال کنید