چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

 نه این‌که بگویم خاطرات کاناپه‌ی فروید کتاب خوبی نبود، اتفاقن برعکس. کتابِ کریستیان موزر خلاصه‌ا‌ی جمع‌وجور درباره‌ی زندگیِ شخصی و علمیِ آقای فروید است. یک‌جور مقدمه برای ورود به مباحث جدی‌تر درباره‌ی روان‌کاوی و سایر قضایای فرویدی. موزر همه‌چیز را به زبان ساده و با لحنِ طنز نوشته و برای متن‌هایش تصویرگری هم کرده است. امّا خواندنِ خاطرات کاناپه‌ی فروید برای من فایده‌ای نداشت. چرا؟ چون وقتِ تحصیل مجبور بوده‌ام خروارخروار کتابِ روان‌شناسیِ کلفت و سخت بخوانم و برای فهمیدنِ کلماتِ قلمبه‌سلمبه‌ی آن‌ها هزارجور کتابِ به زبانِ ساده‌تر دیگر. به‌خصوص درباره‌ی آقای فروید. آن‌قدر درسش را خوانده‌ام و امتحانش را پس داده‌ام که فکر نکنم دیگر هیچ مطلبی درباره‌ی او برایم جالب باشد مگر این‌که خبر بیاورند آقا دوباره زنده شده است.
امّا این کتاب، … به نظرم خواندنِ آن برای نوجوانان و یا بزرگ‌ترهایی که هیچ اطلاعی درباره‌ی فروید و نظریه‌هایش ندارند خوب و مفید باشد.
خاطرات کاناپه‌ی فروید با ترجمه‌ی رضا غیاثی از سوی انتشارات حوض نقره چاپ شده، تابستان ۸۹٫ قطع کتاب پالتویی است و ۱۴۳ صفحه دارد و ۲۸۰۰ تومان است. والا، گران است.

مرتبط:
+ وب‌سایت ناصر غیاثی (ویکی‌پدیا)
+ گفت‌وگو با ناصر غیاثی (روزنامه اعتماد)
+ خاطرات کاناپه‌! زیگموند فروید در حوض نقره (کتاب نیوز)
+ خاطرات کاناپه فروید (یک پزشک)
+ خاطرات کاناپه‌ زیگموند فروید با خون و اشک و عرق (خبر آنلاین)
+ فروش اینترنتی خاطرات کاناپه‌ی فروید در فروشگاه جیحون
+ goodreads

۱ دیدگاه نوشته شده است! »

  1. مژده در 11/09/03 گفت:

    راستیتش تا این پست و عکس رو دیدم خوشم اومد برم بخرمش 🙂 [گرافیست جماعت به گرافیک کتاب کار دارن در وهله اول :دی]

    نوشته هایی که توش کتاب معرفی کردی رو خیلی دوست دارم 🙂

دیدگاه خود را ارسال کنید