چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

یا؛ عشق یک چیز لطیف است زمختش نکنید *

کتاب مترو

مدت هاست دیگر کابوس هر روزۀ مترو و ازدحام نفس گیر جمعیت و سختی رفت و آمد به تهران مرا آزار نمی دهد و با خاطری آسوده، گاهی، در خلوت ترین وقت های عبور و مرور عازم تهران شده، بر می گردم. دیگر نشستن بر روی صندلی بدون هول و فشار و جیغ و فریاد یک رویای دور از دست نیست برایم. وقت هایی می روم و بر می گردم که آنقدر صندلی خالی هست که می شود حتی آدم پاهایش را هم دراز کند و …

نمی دانم کتاب مترو را دیده اید یا نه؟ خریده اید، خوانده اید یا نه؟

کتاب مترو
متولی: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
نحوه ارائه: فروش در ۲۰ ایستگاه مترو تهران، هر هفته یک عنوان کتاب عرضه می گردد.

قیمت کتاب‌ها: فعلاً ۲۰۰تومان.
کتاب‌های چاپ شده: کمیک استریپ‌های مسکن، ازدواج، کنکور، خدمت سربازی، مترو، موبایل و…

موضوعات فعلی: آموزش‌های طنز در زمینه مسایل و فرهنگ شهری و شهرنشینی.
موضوعات آینده: مجموعه۲۰ تا۵۰ داستان کوتاه قدیمی ایرانی که آسان‌نویسی شده‌اند، داستان‌های کوتاه فرهنگی ـ اجتماعی، مجموعه عکس یا کاریکاتور، راهنمای اطلاعات شهری.

قطع و تعداد صفحات: قطع جیبی،  ۵۰ تا۸۰صفحه.
تیراژ: ۵ هزار نسخه.

روزی، روزگاری در ایستگاه مترو منتظر تشریف فرمایی قدوم زهره بودم که این انتظار مدتی به طول انجامید و به خیر منجر شد! چون که از فرصت استفاده کرده و هوس کردم ناخنکی بزنم به کتاب های رنگی کوچکی که چشمک می زدند در کنجی از سالن ایستگاه. کاریکاتورها و نقاشی های بامزه + عناوین جالب! که سر جمع می شد ۱۰ عنوان. دیدم همه اش با هم می شود ۱۰۰۰ تومان ناقابل. گرون شده الان. پس اینها را خریدم؛ یه لقمه نون، درودگری کار بوزینه نیست، به من بگو خدا چه جوریه، از همین الان همتون سر کارید، تاریخچه رایانه، دربست مترو، دیوانه ها را بشمار، بهارستان، نه خانی آمده و نه خانی رفته، گردن کلفتی.

کتاب ها شامل حکایت های کلیله و دمنه، گلستان، ملا نصرالدین و … شعر طنز، و همین که خودشان گفته اند؛ آموزش‌های طنز در زمینۀ مسایل و فرهنگ شهری و شهرنشینی بود که من، به شخصه، با طنزهایش کلی حال کردم. این قسمتش بیشتر شود به نفع سلامت روان شهروندان است و گرنه اخلاق و حکمت و ادب را همان جا میان اخم و تَخم مردمی که در مترو هستند می توان آموخت وقتی که غضب کرده و عبوس و دمغ نگاه می کنند آدم را و شاید اینطوری، لبخندی هم نشست گوشۀ لب ایشان!

خب، دوباره گذر من به تهران افتاد و ایستگاه مترو و آن کتاب های کوچک بامزه که مُدام با احساسات من بازی می کنند و … ووو … شبیه قبل ده عنوان از کتاب ها را گلچین کردم که این بار قیمت شان شد ۲۰۰۰ تومان که هنوز هم ناقابل است البته!

عناوین این کتاب های تازه که خریده ام عبارتند از؛ هفت کفترون، زندگی مشترک بدون تَرک، داماد رفته گل بچینه …، یک کلبۀ درویشی داریم در خدمتتان باشیم!، آموزش گام به گام آپارتمان نشینی، مریض خونه، ۱۰۰ سال شهرداری، کنکور فیلی برای هوا کردن!، سربازی، یه مسج بزن روشن شیم! و همین دیگه شد ۱۰ تا!

کاریکاتور های بامزه و جملات طنز و کوتاه دربارۀ مسائل و مشکلات موجود و … کتاب ها رو دلنشین و خواندنی کرده است. من که از داستان تأسیس شهرداری تهران خیلی خوشم آمد. فقط حیف که نمی توانم کاریکاتورهایش را اینجا بگذارم. ولی، خودتان الان وسوسه بشوید لطفن، فردا که گذرتان افتاد به ایستگاه مترو بخرید آن را.

کاریکاتورهای تاریخچۀ تأسیس مترو را (اثر علی درخشی) می توانید در اینجا ببینید.

* و ایضاً این شعرها را ناصر فیض سروده است در یه لقمه نون که + کاریکاتورهای نوید شریفی که خیلی بامزه شده است.

عشق کی گفته آش کشک و دوغه

این گفته از هر کی باشه دروغه

دو شاخه وقتی عاشق پریزه

والا دیگه عاشقی خیلی چیزه

اما دوام وصل مسیر نمی شود

وقتی هزار چشم شما را نگاه کنند!

ابرها را دوباره ترساندند

باز شلوار آسمان خیس است

دیدگاه خود را ارسال کنید