چهار ستاره مانده به صبح

شروع یک رؤیای نو

دست به دهان؛ عنوان اصلیِ کتاب Hand to mouth :a chronicle of early failure است که «بهرنگ رجبی» ترجمه کرده «‏‫دست به دهان: گاه‌شماری شکست‌های نخستین» و «مهسا ملک‌‌مرزبان» ترجمه کرده «بخور و نمیر». کتابِ اوّل را نشر چشمه چاپ کرده که ۱۴۲ صفحه دارد و قیمت‌اش ۳۲۰۰ تومان است. کتاب دوّم را هم انتشارات افق منتشر کرده با ۱۶۸ صفحه و قیمت‌اش دویست تومان ارزان‌تر است از آن یکی. می‌پرسید حالا کدام یکی بهتر است؟ این‌جا دو حالت پیش می‌آید؛ یا شما کتاب را با توجّه به صفحاتِ آن سبک‌سنگین می‌کنید که دراین‌صورت کتاب با صفحاتِ کم‌تر را ترجیح می‌دهید و ترجمه‌ی بهرنگ را می‌خوانید. یا این‌که علاوه‌بر کتاب، سرتان توی حساب هم است و کتابِ ارزان‌تر با صفحه‌های بیش‌تر را برمی‌دارید به مثابه‌ی سود که دراین‌صورت می‌روید سراغ ترجمه‌ی مهسا.

من چی کار کردم؟ وقتی‌که می‌خواستم کتاب را بخرم هنوز ترجمه‌ی مهسا چاپ نشده بود. یعنی اصلاً انتخابی نداشتم و کتابِ بهرنگ را خریدم و وقتی آن را خواندم بی‌اندازه دوستش داشتم، هم ماجراهای استر را و هم نثرِ کتاب را.
آخر «دست به دهان» مجموعه‌ای‌ست از خاطراتِ جالب و جذابِ «پل آستر» درباره‌ی زمانی‌که هنوز نویسنده‌ی مشهوری نشده و به هر دری می‌زند تا کتابی چاپ کند و پولی به دست آورد و زنده بماند و زندگی کند. او شغل‌های متفاوتی را امتحان می‌کند از کارگری روی نفت‌کش تا مشارکت در پروژه‌های فیلم‌سازی یا ترجمه‌ی قانون اساسی ویتنام و …. تا این‌که درنهایت پس از افت و خیزهای فراوان «نویسنده» می‌شود.
شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید ایده‌ی نوشتنِ رُمانِ کوتاهِ «ارواح» چه‌طوری به ذهنِ استر رسید و چه سختی و زحمتی را متحمّل شد تا بتواند کتاب را چاپ کند. استر ماجرای انتشار این کتاب را در «دست به دهان» تعریف می‌کند و بعدتر که داستانِ زندگی خانوادگی و ارثِ پدری و پی‌گیری‌های مصرّانه‌اش برای تولید بازیِ «نبرد بیسبال» را بخوانید آن‌وقت متوجّه می‌شوید بعضی از حادثه‌های «موسیقی شانس» از کجا آب می‌خورند.

در حاشیه؛ این لیزا خانوم هم کتابی نوشته با عنوان «دست به دهان» که انگاری یک کتاب آموزشی طنزآمیز است درباره‌ی اختلالات تغذیه و درمان پرخوری و … برای خانم‌ها.

آگهی بازرگانی؛ شما ترجیح می‌دهیم از میان این ۵ نویسنده  (۱٫ پل استر ۲٫ اووه تیم ۳٫ جان بنویل ۴٫ یودیت هرمان ۵٫ جویس کرول اوتس) کتاب جدید کدام‌یک در ایران منتشر شود؟ اگر دوست داشتید پاسخ‌های‌تان را به پست‌الکترونیکی: info@ofoqco.com بفرستید تا انتشارات افق از نظر شما باخبر شود و کتابِ الکی چاپ نکند. ضمن این‌که گفته‌اند در پایان ماه به سه نفر مبلغ ۲۰هزار تومان کتاب افق هدیه می‌دهند.

+ یک پزشک، جامعه کهنه، لابیرنت،  کتاب نیوز و وبلاگ معرفی کتاب هم درباره‌ی «دست به دهان» نوشته‌اند.

دیدگاه خود را ارسال کنید